wtorek, 3 września 2013
Skręcenie stawu skokowego- objawy i leczenie
Według medycznych statystyk skręcenie stawu skokowego, to najczęściej występujący uraz – dotyczy około 350 tysięcy pacjentów rocznie. Narażeni są na niego w zasadzie wszyscy, wystarczy chwila nieuwagi, niedopasowanie obuwia do podłoża, nierówność terenu, czy po prostu zwykły pech i nieszczęście gotowe. Skręcenie polega na przekroczeniu fizjologicznej bariery ruchomości stawu i objawia się silną bolesnością, obrzękiem, zasinieniem. Ze względu na poziom uszkodzenia torebki stawowej i wiązadeł wyróżniamy 3 stopnie skręcenia stawu skokowego: od najlżejszego, gdy mamy tylko naciągnięcie, po najcięższy – polegający na rozerwaniu tych struktur.
Tego rodzaju kontuzja musi być potraktowana poważnie, ponieważ nieleczona grozi trwałym uszkodzeniem, zwyrodnieniem stawu i jego ograniczoną ruchomością. Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Co oprócz tego robić, gdy zwichniemy kostkę?:
-odciążamy kontuzjowaną nogę, czyli minimum ruchu przez pierwsze 3 dni, potem przez 2-3 tygodnie podpieramy się kulami;
-stosujemy zimne okłady na obrzęk;
- unosimy nogę powyżej poziomu serca, usprawniając odpływ krwi;
-stosujemy maści i żele przeciwzapalne i przeciwbólowe;
-dłuższy czas chodzimy w stabilizatorze stawu i odpowiednim obuwiu( twarda, stabilna podeszwa);
-wykonujemy ćwiczenia poprawiające elastyczność więzadeł i wzmacniające staw skokowy( zginanie grzbietowe i podeszwowe stopy, kręcenie kółek w powietrzu, przenoszenie ciężaru ciała z palców na stopę, podnoszenie małych przedmiotów z podłogi palcami stopy);
- rehabilitacja – zabiegi w gabinecie fizykoterapii, np. magnetronik, krioterapia, jontoforeza, ultradźwięki.
Jeżeli skręciliście kostkę w czasie pracy, w drodze do/z pracy-należy wam się odszkodowanie z ZUS . Gdy dodatkowo jesteście ubezpieczeni, również należy się wam rekompensata za poniesiony uszczerbek na zdrowiu.
Etykiety:
ćwiczenia,
kontuzje,
kostki,
leczenie,
na,
naderwanie,
objawy,
odszkodowanie,
opaska,
orteza,
po,
rehabilitacja,
skręcenie,
skręceniu,
stabilizator,
staw skokowy,
stawu skokowego,
stopy,
uraz,
zwichnięcie
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz